Яковенко Евгений Иванович. 1865 - 1943 гг. Источник фото: www.khonmb.org.ua |
Євген Іванович Яковенко народився 28 серпня 1865 році в селі Шишаки Полтавської губернії.
Батько його був армійським офіцером. Дев’ятнадцятирічним юнаком Євген Іванович вступає на природничий факультет Петербурзького університету.
У 1887 р. за активну участь у революційному русі був заарештований. У 1888 р засуджений і висланий в Східний Сибір на 5 років.
І там Є. І. Яковенко залишався на революційних позиціях, беручи участь у виданні газети «Восточное обозрение» в Іркутську і редагуючи в ній розділ хроніки громадського життя.
В ній він ухитрявся дотепно повідомляти про революційні події в Європі. Інколи писав також редакційні статті, в яких викривав хабарництво і свавілля місцевих чиновників, відстоював усе, що могло сприяти народній освіті і вивченню багатств Сибіру, боровся за відкриття місцевого університету, захищав інтереси робітників і політичних в’язнів.
частину терміну ув'язнення дозволили відбути у рідних Шишаках.
Після відбуття заслання, Є.І.Яковенко у 1894 р виїхав за кордон, продовжив медичні студії в Швейцарії та Німеччині.
У 1897 р. у Вюрцбурзькому університеті одержав звання доктора медицини і повернувся на батьківщину.
З 1899 по 1917 рік Євген Іванович працював земським санітарним лікарем у Херсонському повіті. Він заклав основи шкільно-санітарної справи в Херсонській губернії, був першим викладачем епідеміології в Херсонській фельдшерській школі.
За його ініціативою в Херсоні з’явилася перша і зразкова санітарно-бактеріологічна лабораторія.
Є. І. Яковенко брав активну участь у громадській роботі, був постійним та активним учасником губернських і Пироговських з'їздів лікарів, багаторазово обирався одним з директорів Херсонської громадської бібліотеки.
Склав ряд санітарно-статистичних оглядів по характеристиці санітарного стану населення Херсонського повіту.
Після Лютневої революції 1917 року губернськими демократичними зборами Євген Іванович був обраний на посаду міського голови, а також головою Херсонського губернського земства, і відзначився тим, що звільнив з в’язниці політичних в’язнів і несправедливо засуджених.
З березня 1917 року — Херсонський міський голова, член партії «Народна Свобода», член Ради товариства «Українська Хата». Влітку 1917 року єдиний з українського блоку переміг на виборах в Херсонську міську Думу. Голова губернської управи.
У 1918 році Є. І. Яковенко працював товаришем міністра народного здоров’я й опікування Української Держави.
У 1919 р працював в Одесі в Комітеті по боротьбі з епідеміями.
В 1924 р. очолив статистичний відділ Наркомату охорони здоров’я РСФР.
Останні два десятиліття свого життя Є.І.Яковенко віддав науковій та викладацькій роботі. Євгена Івановича Яковенка обирають професором кафедри гігієни у 1-му Московському медичному інституті.
Одночасно він займається літературно-публіцистичною діяльністю.
Його перу належить визначна монографія «Медицинская статистика» (М.,1924),
«Гигиена ручного труда» (М.,1929) та ряд статей з медичної статистики в журналах «Гигиена и эпидемиология», «Врачебное дело» тощо.
Похований він на Полтавщині у Шишаках на Фурманівському кладовищі.
Довідкова інформація:
1884 р. – вступив на природничий факультет Петербурзького факультету.
1888-1894 рр. - засуджений і висланий в Сибір.
1897 р. – закінчив Вюрцбурзький університет (Німеччина).
1899-1917 рр. - земський санітарний лікар в Херсонському повіті.
1917 р. -міський голова, голова Херсонського губернського земства.
1918 р. -товариш міністра народного здоров’я й опікування Української Держави.
1919 р. -працював в. Одесі в Комітеті по боротьбі з епідеміями.
1924 р. -очолив статистичний відділ Наркомату охорони здоров’я РСФР.
1929р. –[?] -професор кафедри гігієни у 1-му Московському медичному інституті.
Частково - інформація з Вікіпедії
- Яковенко Е., Медицинская статистика, М.—Л., 1924
- Яковенко Е. И. Земские участковые врачи/Очерки истории русской общественной медицины. — М.,1965.
- Земская медицина и санитарное состояние Херсонского уезда в 1904 году: Годовой обзор / Сост. Е. И. Яковенко.- Херсон: Паровая типо-литогр. преем. О. Д. Ходушиной, 1905. — 294 с.
- Медико-санитарный обзор Херсонского уезда за 1898 год / Сост. Е. И. Яковенко. — Херсон: Паровая Типо-Литогр. О. Д. Ходушиной (бывш. Ващенко), 1899. — 147 с.
Яковенко Владимир Иванович, брат Евгения 1857 - 1923 |
Брат Володимир Іванович Яковенко. Биография на Википедии
(30 мая (13 июня) 1857 — 18 января 1923) — русский психиатр, один из основоположников социальной психиатрии и организации психиатрической помощи в России. Инициатор первой переписи психически больных на территории Московской и других губерний, что явилось основой для статистики психических заболеваний.
В 1994 году была издана книга: Яковенко М. Владимир Иванович Яковенко - М.: Изд-во Рос. об-ва медиков-литераторов, 1994 — 232 с., 4 л. ил. — 700 экз.
Автор - внучка известного психиатра конца XIX - начала XX в. В.И. Яковенко, именем которого названа одна из подмосковных психиатрических больниц. В книге - воспоминания жены врача; воспоминания сына Всеволода о В.Г. Короленко.
Автор - внучка известного психиатра конца XIX - начала XX в. В.И. Яковенко, именем которого названа одна из подмосковных психиатрических больниц. В книге - воспоминания жены врача; воспоминания сына Всеволода о В.Г. Короленко.
Брат Валентин Иванович Яковенко
(30 июля 1859, с. Шишаки, Полтавская Губерния — 07 марта 1915, Санкт-Петербург) — русский публицист, литератор, земской статистик, переводчик.
Брат известного психиатра Владимира Яковенко.
Брат известного психиатра Владимира Яковенко.
Опубликовал 7 книг в биографической серии Ф. Павленкова («Жизнь замечательных людей»), был душеприказчиком Павленкова. Сочувствовал революционерам, вместе с женой занимался подпольными переводами работ К. Маркса и Фр. Энгельса.
Немає коментарів:
Дописати коментар